Loading
TALENT CAPITAL

GAZA WAR 2023

לעניות דעתנו מדובר כבר כרגע בפגיעה בתל”ג שתעלה בהרבה על 1.5% זו שהייתה במלחמת לבנון השנייה.
כבר עכשיו גויסו 360 אלף אנשי מילואים, מספר שעולה בהרבה על המספר במלחמת לבנון השנייה, והמלחמה צפויה להיות ארוכה יותר.
ניסנו לחשוב על מגוון תרחישים וההשלכות שלהם-
ככל שמדובר במלחמה שתהיה בעיקרה בעזה, כדי לנצח נצטרך ככל הנראה להמשיך להטיל מצור ללא חשמל, מים או מזון ולהרוג עשרות אלפי פלסטינים אולי אפילו מאה אלף, נצטרך גם לשהות שם לפחות חודשים.
ככל הנראה למרות הזוועות הנוראיות שספגנו, ע”פ בדיקה בעשרות אתרי חדשות וגם ברשתות חברתית, כבר עכשיו רוב התמונות הם של ילדים פלסטינאים מתים.
להערכתי הציבור בעולם לא מודע למה שקרה בישראל, מדינת ישראל לא שחררה תמונות זוועה לעיתונות מהשיקולים הישנים של כבוד המת ושמירה על מורל וכבוד המשפחות.
טעות נוראית, שתשפיע אסטרטגית.
תמונה אחת שווה אלף מילים. אם הם לא ייראו את התמונה של אישה צעירה בהריון מתקדם שחתכו לה את הבטן בעודה בחיים, ואז גררו את הולד מהבטן הפתוחה, הם לא יבינו.
1300 הרוגים בישראל זה רק מספר, ושם המספר יהיה הרבה יותר גדול, אז הם לכאורה יותר מסכנים. המנהיגים בעולם כן מודעים למראות, אבל זה לא יספיק כדי לתת תמיכה לפעולה כל כך מאסיבית שהיא הכרחית, ללא תמיכה ציבורית פנימית אצלם, שאי אפשר להשיג ללא מודעות למה שקרה.
נראה שעדיין שבישראל יש חוסר הבנה לחוסר ההבנה בעולם.
פה ישנן כמה אפשרויות:

⦁ נעצור לפני פגיעה מוחלטת בחמאס בגלל לחץ בין לאומי או חוסר הצלחה צבאית.
זאת תוצאה גרועה, שתשפיע מאוד לרעה על הכלכלה לטווח ארוך.

⦁ נצליח לרסק לגמרי את החמאס, אבל נקבל כנראה כתף מאוד קרה מצד רוב מדינות העולם. בכל גופי התקשורת הישראלים צדקתנו נראית מובנת מאליה, אבל יש פה חוסר מודעות של העולם, בטח אם לא הראינו מספיק לעולם מה קרה באמת.
ישראל תהיה מבודדת יותר, גופים כמו חברות ענק, מוסדות ביו לאומיים והתאחדויות ספורט עלולים להטיל סנקציות. בתי הדין בעולם יעבדו שעות נוספות במשך שנים כדי להילחם במה שהם רואים כפגיעה בחוק בין לאומי ופשעי מלחמה.
התמיכה האמריקאית תישאר, בטח מהצד הרפובליקאי, אבל תהיה כאן פגיעה כלכלית עמוקה מאוד. יש לציין גם שבאליטות בארה”ב ובמיוחד באקדמיה ישנה תמיכה גוברת והולכת בחמאס.

⦁ נצליח לרסק לגמרי את החמאס ומהר יחסית, והעולם יתעלם בפועל מהמחיר האנושי בצד השני. לא יודע עד כמה זה סביר שהעולם יתעלם מהרג בכמות שמתאימה לפצצת אטום קטנה כי בתפיסה המערבית מדובר בפגיעה לא מידתית, אבל זאת כמובן האופציה הכי טובה עבורנו. גם במקרה הזה הירידה בשוק של כ- 10% היא די מוצדקת כרגע. אך אין פה הזדמנות יוצאת דופן, אם כי במקרה כזה נראה עליות לרמה של לפני המלחמה די מהר.

⦁ המקרה של מלחמה שתהיה רב-זירתית (שתכלול את חיזבאללה ואולי יותר) הוא שונה, ובמובנים מסוימים עדיף, בבחינת “ככל שיהיה יותר רע, יהיה יותר טוב” כמו שאמר לנין.
נשאלת השאלה מהי הסבירות למלחמה רב-זירתית שלא אנחנו ניזום?
להערכתנו הסבירות לא גבוהה.
אם הם רצו במלחמה כזאת מראש, ההיגיון הצבאי הבסיסי ביותר מכתיב פעולה משולבת במקביל. אם החיזבאללה שגדול פי 10 מחמאס היה פותח במתקפה יחד עם החמאס, הוא היה יכול לכבוש את קריית שמונה ונהריה. המליציות האירניות בסוריה מונות 60 אלף מרצחים והם יכלו בשיתוף החיזבאללה לכבוש גם את טבריה. גם החות’ים בתימן יכלו במקביל לשתק את אילת ברקטות כבדות ואמצעים אחרים.

מכל מקום מלחמה אזורית, במיוחד אם תכלול מעורבות מלחמתית אמריקאית תהייה שונה במאפיינה:

⦁ העולם יפצל את הקשב שלו, ופחות יתמקד במצב האזרחים בעזה. אם אמריקאים ממש יצטרפו ללחימה מול איראן(בעיני לא סביר שהם יצטרפו), אז בכלל נהיה חופשיים לפעול כמו שהאמריקאיים פועלים.
⦁ ברמה האסטרטגית לאורך הרבה שנים קדימה ניפטר מאיומים שיכולים להתממש בכל רגע. אי אפשר לחיות ליד מאה אלף מרצחים בצפון שרק ממתינים לרצוח. אם אין איום מלבנון אפשר יהיה גם לפעול בחופשיות מול האירניים ולפגוע קשה בפרויקטים שלהם.
⦁ המעמד שלנו בעיני העולם הערבי יתחזק. סעודיה תדבר על זעזוע מהברוטליות של ישראל, אבל לאורך זמן נשפר מאוד את הסיכוי ליחס שלום עם העולם הסוני. ישראל חלשה ושבירה היא לא מעניינת.
לנורמליזציה עם העולם הסוני תהיה השפעה אדירה לטובה על הכלכלה בישראל.

באירוע של מלחמה אזורית נראה אולי את תל אביב 35 נופל ב-20% לרמות של 1400 כמו בתקופת הקורונה, והדולר ימשיך לנסוק.
מכל מקום לטעמנו- אם המדד נופל עוד 10% ומגיע לרמות של 1550,
שווה לשקול הגדלת חשיפה והסטת כספים מאפיקים בחו”ל לטובת ישראל במקביל למימוש והקטנת החשיפה הדולארית.
מכל מקום היום השוק עבר לתמחור של הורדת ריבית קרובה ולכן אנו עדים לירידת תשואת חדה. השוק מתמחר מיתון והורדת ריבית- אין ספק שביום שאחרי המלחמה תהה צמיחה חזקה והתאוששות כלכלית.
שאלת השאלות ??? מתי תגמר? ומה התוצאות

All rights reserved to Talent Capital - ©2023
*Text written in masculine or feminine is addressed to all genders